artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

siarka organiczna
Dieta

Siarka organiczna MSM – czym jest?

Siarka organiczna MSM to suplement, który wydaje się być mało znany. Warto jednak wiedzieć, że zawiera ją większość produktów, które zjadamy na co dzień. Ma ona zbawienny wpływ dla naszego zdrowia, a jej niedobór może prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Czym jest i jakie ma właściwości? Odpowiadamy. 

Siarka organiczna MSM – co to jest?

Siarka organiczna to inaczej metylosulfonylometan (MSM). Występuje ona również pod nazwami metylosiarczanu metanu lub dimetylosulfonu. Jest to organiczny związek siarki, który występuje pod postacią krystalicznego białego proszku. Jest on bezwonny i nieco gorzki w smaku. Jest to substancja, która ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm.

Siarka organiczna MSM występuje w wielu codziennie przez nas spożywanych produktach. Znaleźć ją możemy między innymi w owocach, warzywach, mleku, produktach zbożowych lub herbacie. Choć występuje dosyć powszechnie to wiele osób cierpi na jej niedobór. Przyczyną tego jest fakt, że jest to związek niezwykle delikatny, który łatwo ulega degradacji pod wpływem gotowania lub pasteryzacji. 

Siarka organiczna MSM – jakie posiada właściwości?

MSM jest suplementem polecanym w przypadku problemów z układem kostno-stawowym. Ma on również wpływ na kości i ścięgna. Siarkę można także stosować w przypadku poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci. To nie koniec jej właściwości. Innymi plusami jej stosowania jest zwiększenie odporności, usprawnienie trawienia oraz wspomaganie układu krążenia.

Siarka organiczna wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne całego organizmu. Redukuje ona bóle mięśni, głowy oraz pleców. Częstym sposobem jej wykorzystania jest stosowanie w przypadku oparzeń i ran, ponieważ posiada właściwości kojące. Jest również zalecana w stanach zapalnych układu moczowo-płciowego, a także leczeniu alergii. 

Siarka organiczna MSM – kiedy warto stosować?

Siarka organiczna jest najczęściej stosowana w przypadku chorób stawów. Jej właściwości przyczyniają się do zredukowania bólu i obrzęku, złagodzenia sztywności stawów, a także zmniejszenia stanów zapalnych. Szczególnie jest ona zalecana w przypadku leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jakie mogą być skutki niedoboru siarki organicznej MSM? Według badań może przyczyniać się on nawet do powstawania nowotworów. Nie jest to jednak jedyna konsekwencja. Niedobory MSM prowadzą również do powstawania alergii, szkodzeń wątroby, choroby wieńcowej, a także przyczyniają się do spadku motywacji i występowania depresji.