artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

papryka wartości odżywcze
Lifestyle Uroda Zakupy

Rodzaje włosów a ich właściwa pielęgnacja

Piękne, gęste i bujne włosy to marzenie każdej kobiety. Niemniej, aby móc poszczycić się takimi włosami trzeba odpowiednio o nie zadbać. Pielęgnacja powinna zawsze być odpowiednio dostosowana do rodzaju posiadanych włosów. Jakie są zatem rodzaje włosów?

Rodzaje włosów a ich prawidłowa pielęgnacja

Każdy z nas posiada inne włosy. Niektóre z nich są proste, a inne kręcone. Poszczególne włosy różnią się od siebie nie tylko strukturą, lecz także wieloma innymi czynnikami. Wyróżnia się włosy suche, przetłuszczające się oraz normalne. Każda kobieta chcąca cieszyć się z posiadania włosów powinna wiedzieć to której grupy należy je zaliczyć. Tylko bowiem wówczas możliwa jest ich właściwa oraz w pełni skuteczna pielęgnacja.

Polecamy: https://artdermaclinic.pl/proste-i-szybkie-sposoby-na-loki/

Czym charakteryzują się włosy normalne?

Włosy normalne są bardzo uniwersalne i przysparzają one bardzo mało problemów podczas codziennej pielęgnacji. Takie włosy są zdrowe i niezbyt często się przetłuszczają. Ponadto cechuje je naturalny połysk oraz sprężystość. Włosy takie wyglądają bardzo naturalnie oraz zazwyczaj posiadają zdrowy koloryt, pod warunkiem, że nie są przesuszone częstym farbowaniem.

Włosy normalne pozwalają na łatwe tworzenie na głowie wielu wymarzonych fryzur oraz nie wymagają one wyjątkowej pielęgnacji. Aby zachować ich dobrą kondycję wystarczy je chronić przed nadmiernym słońcem, deszczem oraz mocnym wiatrem. Tego typu włosy należy myć dwa – trzy razy w ciągu tygodnia za pomocą szamponów przeznaczonych do włosów normalnych.

włosy normalne

Czy charakteryzują się włosy przetłuszczające się

Drugim rodzajem są włosy przetłuszczające się. Są one o wiele bardziej problematyczne, bowiem bardzo szybko się przetłuszczają. Jest to związane z tym, że skóra głowy wydziela nadmierną ilość łoju, zwanego powszechnie sebum. W efekcie tego włosy szybko tracą na objętości i stają się ulizane, nieestetyczne i tłuste. Co więcej na włosach przetłuszczających się bardzo często pojawia się łupież. Posiadanie tego typu włosów jest bardzo uciążliwe, bowiem zazwyczaj trzeba je myć każdego dnia. W celu, choć minimalnego spowolnienia procesu wydzielania się sebum na skórze głowy, warto sięgnąć po kosmetyki zawierające w swym składzie rumianek, aloes oraz chmiel.

włosy tłuste

Czym charakteryzują się włosy suche?

Włosy suche są bardzo często określane mianem „siana”. Zazwyczaj wyglądają one na zniszczone oraz zaniedbane. Charakteryzują się one tym, że są bardzo łamliwe, mają wysuszone końcówki oraz bardzo szybko się wysuszają. Ponadto tego typu włosy bardzo często się elektryzują.

Z suchymi włosami zazwyczaj borykają się te kobiety, które wykonują często poszczególne zabiegi fryzjerskie takie jak: rozjaśnianie czy farbowanie. Ponadto włosy suche są nieodporne na poszczególne urządzenia do stylizacji takie jak: prostownice, lokówki czy suszarki. Na wysuszenie włosów wpływa także wysoka lub niska temperatura, wiatr, promienie słoneczne oraz woda chlorowana.

W przypadku posiadania tego typu włosów warto sięgać po takie kosmetyki, które dobrze nawilżają włosy od środka. Dzięki temu włosy stają się zdrowsze oraz bardziej lśniące.

włosy suche

Włosy mieszane

Włosy te charakteryzują się przetłuszczaniem u nasady, przy czym przesuszaniem od połowy długości. Końcówki takich włosów łamią się i puszą. Najczęściej widoczne są u osób z długimi włosami. Ich pielęgnacja jest bardzo skomplikowana. Warto stosować specjalne szampony, a na końcówki nakładać oleje i odżywki.

Zobacz także: https://www.wnetwesele.pl/rozpuszczone-wlosy-na-wesele-czy-to-dobry-wybor/

Rodzaje włosów ze względu na porowatość

Włosy stworzone są z niewielkich łusek i to one chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Porowatość włosów mierzy się na podstawie poziomu nachylenia łusek włosa. W zależności od kąta nachylenia łusek wyróżnia się włosy: niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. Warto dowiedzieć się o porowatości swoich włosów i na jej podstawie dobrać odpowiednią pielęgnacje.

PorowatośćWłaściwościPielęgnacja
niskoporowate (łuski przylegają do siebie)– zdrowe, gładkie, błyszczące
– trudne w stylizacji
olej kokosowy
masło shea
masło kakaowe
średnioporowate (łuski lekko odchylone)– gładkie, czasami się puszą
– łatwe w stylizacji
olej mango
oliwa z oliwek
olej winogronowy
wysokoporowate (łuski mocno rozchylone)– zniszczone, matowe, suche
– podatne stylizacji
olej lniany
jojoba
olej z awokado

Test na porowatość włosów

Porowatość włosów możesz rozpoznać samemu w domu. Do przeprowadzenia testu na porowatość potrzebna będzie szklanka napełniona wodą. Wyrwij jeden włos, połóż go na wodzie i poczekaj 5 min. Jeśli przed upłynięciem tego czasu włos całkowicie opadnien a dno oznacza to że Twoje włosy są wysokoporowate. Łuski w takim przypadku są bardzo rozchylone i szybko chłoną wodę. Jeżeli włos opadł do połowy szklanki oznacza to że włosy są średnioporowate. Niskoporowate będą wtedy, kiedy włos utrzyma się na powierzchni tafli.