artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

domowe sposoby na ból głowy
Zdrowie

Domowe sposoby na ból głowy – jak go zwalczyć?

Ból głowy to dolegliwość, która prędzej czy później dopadnie każdego. Jej przyczyny mogą być naprawdę różne: od złej pogody, poprzez niekorzystne ciśnienie, przemęczenie aż po stany chorobowe. I chociaż wciąż najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z bólem głowy wydaje się sięgnięcie po tabletkę, to jednak można radzić sobie także w inny sposób. I jest to wskazane, biorąc pod uwagę fakt, że według badań Polacy zażywają stanowczo zbyt wiele leków przeciwbólowych. Warto więc poznać domowe sposoby na ból głowy, by móc sobie radzić z nim w naturalny sposób.

Domowe sposoby na ból głowy – woda

Ból głowy bywa dolegliwością, która sygnalizuje, że organizm jest lekko odwodniony. Dlatego już przy pierwszych objawach dokuczliwego bólu głowy warto sięgnąć po chłodną wodę. Nie powinna być ona zbyt zimna, raczej – lekko orzeźwiająca. Zaleca się picie wody małymi łykami, by w ciągu godziny wypić jej nawet ponad litr! Woda może pomóc także w inny sposób – warto namoczyć w niej bawełnianą ściereczkę i zrobić chłodny kompres na czoło i kark. W tym przypadku lekka ulga powinna być odczuwalna od razu.

Odcięcie się od zbędnych bodźców

Nadmiar bodźców także może wiązać się z bólem głowy. Dlatego, kiedy ten się pojawia, warto położyć się na chwilę i po prostu odpocząć. Można ułożyć się w wygodnej pozycji na kanapie bądź łóżku. Dobrze zadbać o to, by światło było przytłumione, a z zewnątrz nie dobiegały głośne dźwięki. Taka chwila odpoczynku w hermetycznym środowisku potrafi poradzić sobie nawet z najbardziej dokuczliwym bólem głowy. Dodatkowo, można zastosować wspomniane wyżej kompresy, które będą dodatkową pomocą.

ból głowy

Jeśli chodzi o relaks jako sposób na walkę z bólem głowy, warto też przetestować ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Na ból szczególnie kojąco działa mięta lub inny orzeźwiający aromat. Ciepła woda w połączeniu z aromatyczną parą działa odprężająco, a dodatkowo rozluźnia mięśnie, których napięcie może powodować bóle.

Świetnym sposobem na walkę z bólem głowy jest też spokojny spacer. I chociaż ruch to ostatnie, na co ma się ochotę w walce z bólem głowy, to jednak warto przetestować ten sposób. Spokojna przechadzka w lesie czy pośród pól to fantastyczny sposób na odprężenie. Nie bez znaczenia jest również spora dawka świeżego powietrza. Spacery jednak odpadają, kiedy na dworze jest zbyt zimno lub zbyt gorąco. Wyziębienie organizmu lub jego przegrzanie może wręcz nasilić ból, a przecież nie o to chodzi.

Domowe sposoby na ból głowy – głód i przemęczenie

Kiedy pojawia się ból głowy, warto zastanowić się, kiedy jadło się ostatni posiłek. Ból głowy może być bowiem znakiem, że organizm jest po prostu głodny. Wtedy ratunkiem na ból może być lekka przekąska, która doda siły. Osoby, które często walczą z bólem głowy, powinny zastanowić się nad trybem swojego życia. Jeśli jest on zbyt intensywny, ból można traktować jako sygnał alarmujący. Długotrwały stres, przemęczenie i niedojadanie – to wszystko może być przyczyną bólu głowy. Warto rozważyć wprowadzenie paru zmian w codziennych zwyczajach, by się go pozbyć. Regularne posiłki, znalezienie chwili czasu na aktywność fizyczną, odpoczynek i relaks – to proste sposoby na to, by ból nie powrócił.

Zobacz także: Mit zakazanych produktów, czyli czego unikać podczas odchudzania

Siła masażu i dotyku

Osoby, które zastanawiają się, co na ból głowy może okazać się najbardziej skuteczne, powinny rozważyć masaż. Często przyczyną bólu bywa napięcie mięśni, które może wziąć się przykładowo ze stresu. Kilkuminutowe muskanie opuszkami palców okolic czoła, a następnie ugniatanie skroni pomoże walczyć z bólem. Równie dobrze sprawdzą się ćwiczenia karku – w pozycji siedzącej należy powoli przechylać głowę na boki, tak jakby uchem chciało się dotknąć ramienia. Ćwiczenie można wykonać w seriach, kilkukrotnie, by zwiększyć jego skuteczność. Dobrze jest także zataczać głową jak najszersze kręgi.

Bólu nie można ignorować

O ile domowe sposoby na ból głowy okazują się być naprawdę skuteczne, o tyle trzeba pamiętać, że jest on alarmem, że w organizmie może dziać się coś niepokojącego. Czasem ból głowy bywa sygnałem przemęczenia czy głodu, nierzadko jednak może być zwiastunem poważnych schorzeń. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i ciężko się go pozbyć, warto udać się do lekarza rodzinnego w celu dalszej diagnostyki.

boląca głowa

Jeśli silny ból pojawia się znienacka i jest nie do zniesienia, a dodatkowo dołączają do niego takie objawy jak wymioty, napięcie karku, światłowstręt czy szczękościsk, trzeba reagować natychmiast. Może być to nawet sytuacja zagrażająca życiu.

Warto więc poznać domowe sposoby na ból głowy, by móc sobie radzić z nim w naturalny sposób.

Podsumowując, o ile ból głowy nie jest niczym przyjemnym i potrafi naprawdę skutecznie utrudnić życie, o tyle sposoby na walkę z nim są naprawdę skuteczne. Nie zawsze trzeba od razu sięgać po tabletkę – ich spożywanie powinny zwłaszcza ograniczyć osoby starsze, kobiety w ciąży czy dzieci. Przetestowanie naturalnych sposobów nic nie kosztuje, a może dać efekty niemal natychmiast. Naturalne sposoby na ból głowy nie ingerują zbytnio w organizm i potrafią być ratunkiem nawet przy uporczywym bólu. Dlatego warto je znać.