artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

Lifestyle

Jak wybrać gotowe projekty domów jednorodzinnych

Dziś budowanie domu jest stosunkowo proste. Nieograniczony dostęp do materiałów budowlanych, duża liczba firm oferujących budowę domu pod klucz, a także olbrzymia ilość gotowych projektów domów, z których na pewno wybierzemy coś odpowiedniego dla siebie. No właśnie – jak wybrać dobry gotowy projekt domu jednorodzinnego? Na co zwrócić uwagę?

Parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Pierwszy dylemat dotyczy tego, czy wybrać domek z poddaszem użytkowym, na którym najczęściej zlokalizowane są sypialnie, czy może postawić na dom parterowy. Szczerze mówiąc oba warianty mają wiele zalet. Jakich? Domek parterowy jest bardzo wygodny w użytkowaniu, ponieważ nie posiada schodów. Jest to szczególnie przydatne na starsze lata życia, kiedy nasza sprawność fizyczna może nie być już tak duża jak dziś. Z drugiej strony dom parterowy może, ale nie musi wymagać działki o większych wymiarach – po to by zachować wymagane prawem odległości do granic. Domek z poddaszem użytkowym również ma swoje zalety i jest ich wiele. Przede wszystkim jego architektura i wygląd zewnętrzny może być o wiele ciekawsza niż domu parterowego. Także koszt budowy może być tańszy – między innymi z powodu mniejszej powierzchni dachu potrzebnej do przykrycia dachówką.

Układ pomieszczeń

Kolejnym czynnikiem decydującym o tym, na jaki projekt domu się zdecydujemy będzie układ pomieszczeń. Czy budujemy dom dla siebie czy dla rodziny z dziećmi. Ile sypialni będzie nam potrzebnych. Ile łazienek? Czy w domu ma się znajdować garaż i czy ma on być podpiwniczony. Na etapie wyboru projektu wielu inwestorów chciałoby, aby zawierał on jak najwięcej istotnych rzeczy. Jednak po spojrzeniu w szacunkowy kosztorys, okazuje się że cena ich wybudowania mocno zawyża koszt całej inwestycji. Dlatego przy wyborze projektu gotowego pomocny jest również taki orientacyjny kosztorys, ułatwiający przynajmniej wstępne określenie, ile potrzeba nam pieniędzy na budowę. W sytuacji, w której się obecnie znalazłeś nie masz nawet pieniędzy na zakup projektu, a musisz go mieć do budowy? Nic złego się nie dzieje – pożyczka bez BIK jest po to, abyś mógł realizować swoje plany, nawet wtedy kiedy konto świeci pustką.