artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

Lifestyle Medycyna Uroda Zdrowie

Karboxyterapia – przebieg, wskazania, skutki uboczne zabiegu

W ostatnim czasie ogromne zainteresowanie klientów gabinetów kosmetycznych wzbudza karboxyterapia. Czym jest taki zabieg? Kto i w jakim celu może z niego skorzystać?

Czym jest karboxyterapia?

Karboxyterapia to zabieg kosmetyczny, w którym główną rolę odgrywa dwutlenek węgla. Gaz ten umieszcza się za pomocą specjalnej igły w ciele, by dobrze rozszedł się po tkankach podskórnych. Po wstrzyknięciu składnika naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu, poprawia się krążenie krwi. Następuje odżywienie i dotlenienie komórek, w efekcie czego skóra prezentuje się znacznie korzystniej. Dochodzi również do oczekiwanego przez wielu pacjentów rozbicia złogów tłuszczowych. Karboxyterapia wiąże się też z wytwarzaniem większej ilości elastyny i kolagenu.

Karboxyterapia – dla kogo?

Karboxyterapia skierowana jest przede wszystkim do osób, które chcą uporać się z rozmaitymi problemami związanymi z estetyką skóry. Zabieg pozwala osiągnąć świetne rezultaty w walce z cellulitem i rozstępami. Na przeprowadzenie karboxyterapii decyduje się również wiele osób zmagających się wcześniej z bliznami (np. po trądziku, wypadku, zabiegach), łuszczycą, łysieniem, skurczami nóg i owrzodzeniami. Zabieg wskazany jest także w przypadku pojawiania się popękanych naczynek, cieni pod oczami i opadającej powieki. Ponadto wstrzykiwanie dwutlenku węgla to dobry sposób na redukcję zmarszczek i tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w obrębie pośladków, brzucha i ud). Istnieją jednak pewne przeciwwskazania – dotyczą one m.in. ciąży, nowotworów, infekcji, zakażeń grzybiczych, stanów zapalnych, opryszczki czy nadciśnienia. Z zabiegu powinny zrezygnować również osoby przyjmujące antybiotyki oraz cierpiące na padaczkę, cukrzycę i niewydolność narządów (np. nerki).

Przebieg zabiegu i skutki uboczne

Zabieg nie trwa długo i nie jest zbyt bolesny, chociaż w niektórych przypadkach zdarza się, że wywołuje dyskomfort i dość specyficzne doznania. Poza niedużą, cienką igłą, niezbędna do jego przeprowadzenia jest również aparatura w postaci urządzenia pozwalającego kontrolować ilość wstrzykiwanego gazu oraz jego temperaturę. Warto pamiętać, że karboxyterapia może być wykonywana jedynie przez wykwalifikowanego specjalistę.
W przypadku tego rodzaju zabiegu nie powstają żadne trwałe ślady. Pacjent może bezpośrednio po karboxyterapii prowadzić normalne życie, bez konieczności rekonwalescencji. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość ewentualnego pojawienia się niewielkich skutków obocznych, np. obrzęków, siniaków czy krwiaków.