artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

domowe sposoby na zgage
Zdrowie

Domowe sposoby na zgagę

Zgaga jest bardzo przykrą dolegliwością, która dotyka wielu ludzi. Uporczywe palenie w przełyku potrafi naprawdę utrudnić życie. Zamiast faszerować się środkami dostępnymi w aptekach – a te nie zawsze działają – warto poznać domowe sposoby na zgage. Dzięki nim można nie tylko wygrać z tą przykrą dolegliwością, ale i uniknąć stosowania leków. Zgaga domowe sposoby – przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest zgaga?

Stare porzekadło mówi, że aby walczyć z wrogiem, trzeba najpierw go poznać. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czym tak właściwie jest zgaga?

Jest to stan, w którym treść żołądkowa wraz z sokami trawiennymi cofa się do przełyku powodując jego podrażnienia. W normalnym stanie rzeczy takiej sytuacji zapobiega dolny zwieracz przełyku, niemniej jednak bywają sytuacje, kiedy jego działanie zawodzi. Nabłonki przełyku są bardzo delikatne, dlatego treść pokarmowa może solidnie je drażnić, powodując znajome uczucie pieczenia. Odczuwalne jest ono w okolicach mostka, a nawet aż po samo gardło. Czasem towarzyszą mu gorzki smak w ustach, wymioty, bóle żołądka, a nawet bóle w klatce piersiowej.

zgaga

Zgaga ma wiele przyczyn. Warto wiedzieć, dlaczego zwieracze przełyku nie działają tak, jak powinny. Na zgagę bardziej narażone są osoby spożywające alkohol w nadmiernych ilościach oraz palące papierosy. Sposób jedzenie także nie jest bez znaczenia. Szybkie spożywanie pokarmu oraz połykanie sporych ilości powietrza mogą mieć wpływ na występowanie zgagi. Niektóre leki także mogą przyczyniać się do jej pojawienia.

Osoby, które są otyłe bądź mają nadwagę, są w grupie ryzyka występowania zgagi. Podobnie jak ci, których dieta pozostawia wiele do życzenia – zgadze sprzyjają ciężkie, smażone i ciężkostrawne posiłki, zwłaszcza te w kategorii fast food. Podobnie powinno się unikać napojów gazowanych. Zobacz czego unikać podczas odchudzania.

Na zgagę przez cały okres ciąży narzekają kobiety przy nadziei. W pierwszym trymestrze może powodować ją szalejąca w organizmie burza hormonów. W późniejszym okresie ciąży – rosnąca macica, która uciska narządy wewnętrzne, także żołądek.

Polecamy: https://artdermaclinic.pl/bol-glowy-domowe-sposoby-na-walke-z-nim/

Domowe sposoby na zgagę

Nie zawsze w walce ze zgagą warto sięgać po środki z apteki. Okazuje się, że czasem bardzo skuteczne bywają domowe sposoby, przetestowane od wielu pokoleń.

Po pierwsze, w walce ze zgagą pomóc mogą zioła. Świetnie radzą sobie one ze stresem, który bywa jedną z przyczyn powstawania zgagi. Łagodzą one także różne dolegliwości pochodzące ze strony układu trawiennego. Jeśli chodzi o zioła, na zgagę polecany jest szczególnie rumianek. Dodatkowo można sięgnąć po miętę, melisę, kminek, koper włoski, rdest czy kardamon.

Aby zapobiec nadmiernej produkcji kwasów żołądkowych, dobrze jest sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia. Nie tylko zapobiega ona powstawaniu zgagi, ale także poradzi sobie z nią, kiedy ta już się pojawi. Równie dobrze sprawdzi się cienki plasterek imbiru. Jego ostry smak może nie jest najlepszym przysmakiem, ale żucie go przez kilka minut doskonale walczy ze zgagą. Jest to sposób, który jest szczególnie często stosowany przez kobiety w ciąży. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w stanie błogosławionym nadmierne ilości imbiru nie są szczególnie zalecane.

Chłodne mleko

Sposobem, który chyba zna każdy, jest wypicie szklanki chłodnego mleka. Doskonale sprawdzą się również kefir bądź maślanka. Badania dowodzą jednak, że jest to sposób, który przynosi ulgę jedynie na chwilę, bowiem po spożyciu nabiału produkcja kwasu żołądkowego dodatkowo nasila się, co w efekcie może potęgować zgagę. Zamiast nabiału, można sięgnąć po szklankę letniej wody z odrobiną octu jabłkowego. Dobrym rozwiązaniem jest picie takiego napoju na czczo z rana. Nie tylko pobudza on trawienie, ale także wspomaga odchudzanie, co jest jego dodatkową zaletą.

problem ze zgagą

Przed posiłkiem warto sięgnąć po siemię lniane. Do szklanki wrzątku można dodać łyżeczkę mielonego siemienia. Kiedy ostygnie, tak powstały kisiel należy wypić małymi łyczkami. Siemię lniane tworzy ochronną warstwę na śluzówce żołądka. Nie jest to najsmaczniejszy napój, ale efekty takiej kuracji bywają spektakularne.

Na zgagę świetnie sprawdzają się także migdały. Przy ich wyborze, warto zwrócić uwagę na to, by były one niesolone i nie posiadały żadnych dodatków.

Zgaga domowe sposoby – lepiej zapobiegać niż leczyć

Czasem wygrać ze zgagą można dzięki prowadzeniu zdrowszego trybu życia. Warto też zmienić swoje podejście do jedzenia – lepiej jeść częściej, za to niewielkimi porcjami. Pokarm musi być dokładnie przeżuty, a posiłki należy celebrować.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na szkodliwe nawyki. Aby zgaga nie występowała, należy ograniczyć albo zupełnie zrezygnować z papierosów i alkoholu. Oczywiście, będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na występowanie zgagi, ale również na działanie całego organizmu. Ostatni posiłek powinien być jedzony najpóźniej na trzy godziny przed snem. Kawa i soki owocowe nie są zalecanymi napojami – o wiele lepiej przestawić się na niegazowaną wodę. Nie bez znaczenia jest także aktywność fizyczna – krótki codzienny spacer bądź odrobina gimnastyki kilka razy w tygodniu pomoże walczyć i wygrać ze zgagą. Warto zobaczyć: https://artdermaclinic.pl/regularne-odzywianie-czyli-najwazniejsze-zasady-zdrowej-diety/

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Czasem domowe sposoby na zgagę nie pomagają. Kiedy nic nie da nawet zmiana stylu życia, a zgaga uparcie powraca, może być to znak, że pora na wizytę u lekarza.

Zgaga może być bowiem oznaką choroby refluksowej przełyku, choroby wrzodowej, a nawet nowotworu. Ten ostatni często pojawia się u osób starszych. Lekarz może przepisać leki, które zwiększają napięcie dolnego zwieracza przełyku, neutralizujące kwaśność w żołądku oraz ją alkalizujące. Zaleca się jednak, by maksymalny okres przyjmowania tych leków wynosił trzy miesiące.

Także, podsumowując, domowe sposoby na zgagę bywają naprawdę skuteczne, jednak trzeba pamiętać, że przy uporczywej i powracającej zgadze, wizyta u lekarza jest zalecana. Konieczne może być bowiem przeprowadzenie badać, których zadaniem będzie wykluczenie poważniejszych procesów chorobowych. Niemniej jednak, jeśli zgaga pojawia się sporadycznie, to domowe sposoby z pewnością warte są przetestowania, zwłaszcza, że są to metody testowane od pokoleń.