Papryka to jedno z tych warzyw, które ma zagwarantowaną wysoką pozycję w każdej polskiej kuchni. Wyjątkowa popularność tej wielokolorowej rośliny nie wzięła się znikąd. Niepowtarzalne właściwości papryki sprawiają, że charakteryzuje się on zarówno doskonałymi walorami kulinarnymi, jak i możliwością zastosowania w medycynie. Z tego względu warto dowiedzieć się zarówno jakie są wartości zdrowotne, jak i papryka wartości odżywcze. Co warto o niej wiedzieć?
Papryka wartości odżywcze
Bez wątpienia przepiękny kolor oraz wyjątkowy smak to nie jedyne cechy, dzięki którym wyróżnia się papryka właściwości odżywcze tej rośliny sprawiają, że powinna się ona znaleźć w diecie każdego! Tym, co najbardziej wyróżnia paprykę na tle innych roślin w kuchni jest bardzo duża ilość witamin. Z pewnością nie będzie przesadą nazwać ją prawdziwą bombą witaminową.
Szczególnie warto wspomnieć o ogromnych ilościach witaminy C, o witaminach E i A oraz jej izomerze w postaci beta-karotenu. Innymi ważnymi witaminami znajdującymi się w papryce są witaminy B1, B2, B3, B6. W papryce odnaleźć można również cenne sole mineralne w postaci potasu oraz wapnia. O czym jeszcze warto wiedzieć na temat papryki?
Oprócz wyżej wymienionych witamin oraz soli mineralnych w papryce odnaleźć można dużą ilość kluczowych dla funkcjonowania organizmu organicznych związków chemicznych z grupy fenoli w postaci m.in. kwasu fenolowego, flawonoidowego, czy też antocyjanowego. Odnaleźć w niej również można wywierające niezwykle pozytywny wpływ na ciało przeciwutleniacze. W przypadku papryki mowa o kapsantynie.
Zobacz także: https://artdermaclinic.pl/jak-kupic-dobry-i-zdrowy-chleb/
Papryka – właściwości i zastosowanie
Ze względu na wyjątkowo dużą ilość kluczowych witamin, stoli mineralnych oraz antyoksydantów znajdujących się w papryce roślina ta odznacza się szeregiem prozdrowotnych właściwości. Współczesna nauka jest w stanie potwierdzić, że jedzenie zarówno surowej, jak i duszonej papryki ma zbawienny wpływ na zachodzące w organizmie procesy trawienne. Dlatego też może ona służyć jako wsparcie dla osób zmagających się z niedostateczną ilością soków trawiennych. Pomaga również z zaparciami wzdęciami oraz dla osób cierpiących z powodu atonii żołądka lub jelit.
Ponadto jak wykazały badania papryka wartości odżywcze przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz wspomaga układ odpornościowy w organizmie. Dlatego też jej spożywanie jest szczególnie zalecane w okresie jesienno-zimowym. Warto również wspomnieć o występującej w ostrych odmianach papryki kapsaicynie, która znajduje szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Można ją odnaleźć w różnorodnych plastrach, mazidłach oraz maściach, dla osób zmagających się z nerwobólami.
Warto zobaczyć: https://www.kobieca-strefa.pl/mieta-przeciwwskazania-do-stosowania-i-wlasciwosci-zdrowotne/