artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

zaparcia
Zdrowie

Skąd się biorą zaparcia i jak się ich pozbyć?

O zaparciu mówimy wtedy, mamy problemy z wypróżnianiem jak również wtedy, gdy wypróżniamy się mniej niż 3 razy w tygodniu. W sytuacji, gdzie zaparcie trwa ponad tydzień lub mamy nagłe zmiany dotyczące częstotliwości wypróżniania należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jest to dolegliwość bardzo wstydliwa, dużo osób nie chce się do niej przyznawać. Jednak nieleczone zaparcia mogą prowadzić do poważnych chorób.

Nie leczone zaparcia – co się z tym wiąże?

Zaparcia są dolegliwością bardzo popularną wśród wielu osób i często lekceważone. Problem związany z zaparciami bardzo utrudnia życie i codzienne czynności, a w najgorszej sytuacji może dojść do poważnych powikłań zdrowotnych. Z powodu zaparć mogą wystąpić takie dolegliwości jak:

  • kamienie kałowe, są to zbite i pozbawione wody masy, które po kilku lub kilkunastu  dniach zalegania w odbytnicy stają się tal twarde, że coraz trudniej je wydalić. Kamienie kałowe wywołują stan zapalny, a następnie masy kałowe, gdy są obfite, to mogą doprowadzić do niedrożności jelit. Objawy towarzyszące wystąpieniem kamieni kałowych to między innymi ból brzucha, nudności, uczucie pełności w odbytnicy.
  • hemoroidy, guzki zwane hemoroidami ma każdy z nas, gdyż naczynia żylne wraz z mięśniami biorą udział w procesie wypróżniania się. Podczas gdy w toalecie zbyt mocno się napinamy, lub prowadzimy siedzący tryb życia guzki krwawnicze, wypełniają się krwią i nie opróżniają do końca. Jeśli ta sytuacja często się powtarza, może dojść do zapalenia guzków. Ich objawem jest swędzenie, krwawienie i ból, a powiększone guzki mogą być wyczuwalne poza odbytem.
  • szczelina odbytu, to wąskie i długie błony śluzowe odbytu, do których może dojść, kiedy śluzówka odbytu jest rozciągnięta. Może do niej dojść w przypadku przedłużającego się zaparcia.
  • wypadanie odbytu i odbytnicy mogą wywołać przewlekłe zaparcia. Zjawisku temu towarzyszy ból, krwawienie oraz popuszczanie stolca.

Konsekwencji związanych z zaparciami może być znacznie więcej. Chcąc ich uniknąć, jak najszybciej zacznij stosować odpowiednie środki zapobiegawcze dalszemu rozwojowi.

Jak leczyć zaparcia?

W przypadku problemów z zaparciami należy wspomóż się odpowiednimi lekarstwami. https://www.i-apteka.pl/pol_m_Uklad-pokarmowy_Przeczyszczajace-zaparcia-545.html Istnieje bardzo duża ilość produktów wspomagających wypróżnianie, oprócz tabletek, są też herbaty ziołowe i syropy na bazie naturalnych składników. Mają one za zadanie pobudzić perystazę jelit, rozluźnić masy kałowe i ułatwić wydalanie stolca. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki spożywania leków na przeczyszczenie.