artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

Zdrowie

USG brzucha – jak przebiega badanie?

Badania ultrasonograficzne, czyli USG są obecnie bardzo popularne i wykonuje się je w wielu gabinetach, klinikach i szpitalach na całym świecie. Wśród często prowadzonych procedur znajduje się USG jamy brzusznej, czyli inaczej USG brzucha. Jakie są wskazania do wykonania tego badania? Jak ono przebiega? Gdzie można z niego skorzystać?

 

Na czym polegają badania USG?

Ultrasonograficzne badania obrazowe pozwalają na całkowicie bezinwazyjne oraz bezbolesne zaprezentowanie narządów wewnętrznych. Za ich pomocą można stawiać diagnozy, ale również używane są one podczas przeprowadzania różnych procedur medycznych.

 

Podczas badania USG lekarz przykłada do ciała specjalną głowicę, która emituje ultradźwięki. Na ekranie urządzenia może on zobaczyć obraz powstający na skutek odbicia fal ultradźwiękowych od narządów ciała. Wybrane rodzaje urządzeń USG pozwalają również na stworzenie trójwymiarowych obrazów przez nałożenie na siebie obrazów płaskich.

 

W przypadku USG brzucha lekarz przesuwa głowicę po brzuchu. Wcześniej nakłada również specjalny żel, który ułatwia obrazowanie.

 

USG jamy brzusznej – kiedy warto je wykonać?

Jednym z często prowadzonych badań USG jest USG jamy brzusznej. Pozwala ono na zobrazowanie różnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej człowieka jak:

  • wątroba
  • pęcherzyk żółciowy
  • drogi żółciowe
  • trzustka
  • jelita
  • nerki
  • pęcherz moczowy

 

Głównym wskazaniem do wykonania badania USG brzucha jest pojawienie się objawów wskazujących na dolegliwości powyższych narządów. Mogą być to między innymi bóle, trudności z trawieniem i wydalaniem, powiększenie się narządów, spadek lub wzrost wagi.

 

Gdzie można wykonać badanie USG brzucha?

Aktualnie badania USG jamy brzusznej są prowadzone w wielu placówkach medycznych na terenie całej Polski. Można zapisać się na nie w ramach NFZ, ale również wykonać je prywatnie bez potrzeby posiadania skierowania.

 

Warto zdecydować się na USG brzucha Kraków w derma-med.pl. Placówka ta dysponuje nowoczesnym zapleczem przeznaczonym do prowadzenia diagnostyki obrazowej i zapewnia swoim klientom fachową i kompleksową opiekę specjalistów z dużym doświadczeniem.

 

Ceny zabiegów USG w prywatnych gabinetach medycznych najczęściej wynoszą od około 150 do 300 złotych w zależności od oferty.

 

Czy do badania USG brzucha należy się przygotować?

Tak, badanie USG jamy brzusznej będzie wymagało od pacjenta odpowiedniego przygotowania, ponieważ tylko wtedy będzie mogło ono zapewnić najlepszą skuteczność.

 

Na kilka dni przed planowanym badaniem należy pamiętać o diecie lekkostrawnej, należy wtedy zrezygnować też z potraw bardzo tłustych, wzdymających. Warto również zażyć na jeden dzień przed badaniem tabletki zmniejszające gazy, na przykład espumisan. Na badanie należy zgłosić się na czczo, natomiast należy wypić przed nim większą ilość wody, co pozwoli na łatwe zobrazowanie pęcherza moczowego.

 

Dokładne informacje o tym, jak przygotować się do badania USG brzucha, można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych placówek, które zajmują się prowadzeniem tego typu diagnostyki.