artdermaclinic.pl

Blog o medycynie, modzie, urodzie i stylu życia

pielęgnacja twarzy krok po kroku
Uroda

Pielęgnacja twarzy – o czym warto pamiętać?

Każda z nas chce posiadać piękną, zdrową i promienną skórę twarzy. Niestety nie każda wie, jak ten cel osiągnąć. Powoduje to wiele problemów, często frustracji, a także stopniowo pogarszającego się stanu skóry. Żeby tego wszystkiego uniknąć, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, jak dokładnie powinna wyglądać pielęgnacja twarzy. O czym trzeba pamiętać, jakie konkretnie czynniki destrukcyjne każdego dnia skórę atakują, a także jakie substancje mogą przyczynić się do spowalniania ich negatywnego działania? Innymi słowy wszystko, o czym trzeba wiedzieć, gdy chce się mieć piękną i zdrową skórę twarzy.

Pielęgnacja twarzy – dlaczego warto dbać o skórę twarzy?

Zanim przejdziemy do tego, jakie są najlepsze metody dbania o skórę twarzy i jakich substancji powinno się szukać w kosmetykach w pierwszej kolejności, trzeba się najpierw dowiedzieć tego, z jakiego powodu jest to wszystko w ogóle tak ważne? Jakie czynniki negatywnie działają na skórę, a także, do czego one mogą doprowadzić?
Skóra twarzy każdego dnia narażona jest na ogromną ilość różnego rodzaju czynników destrukcyjnych. Mowa tu jest przede wszystkim o zanieczyszczeniu pochodzącym z powietrza np. pod postacią brudu i pyłu, lecz również tego pochodzącego z resztek makijażu. Nie da się również ukryć, że duże znaczenie ma także ekspozycja skóry twarzy na silne promienie słoneczne.

Do czego to wszystko może doprowadzić? Przede wszystkim czynniki destrukcyjne znacznie wysuszają skórę, czym sprawiają, że staje się ona mniej elastyczna. Doprowadza to do zapychania porów skóry i powstawania na niej nieestetycznych zmian. Skóra się negatywnie zmienia, starzeje, a także nabiera zmarszczek. Wszystko to doprowadza do sytuacji, gdy stopniowo znacznie pogarsza się jej estetyka i zdrowy wygląd.

Jakich substancji szukać w odżywkach?

Jeśli chce się zadbać o to, aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli posiadania zniszczonej skóry na twarzy, trzeba w tym wypadku przedsięwziąć pewne kroki. Podstawowym z nich jest oczywiście stosowanie odpowiednich kosmetyków, które będą przeciwdziałały negatywnym skutkom destrukcyjnych czynników. Jakich zatem składników trzeba wypatrywać w kosmetykach pomagających odpowiednio pielęgnować skórę twarzy?

Nie da się ukryć, że zdecydowane najczęściej powinno się korzystać z kosmetyków, w których składzie obecne będą takie witaminy jak C i E. Witamina C to rewelacyjny składnik pomagający odżywić, nawilżyć i wyraźnie rozjaśnić skórę. Z kolei witamina E to wygładzenie i przywrócenie skórze naturalnego wyglądu.

Rzecz jasna same witaminy to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Oprócz tego duże znaczenie mają takie substancje, jak:

– Koenzym Q10 — dotlenia komórki,
– Kolagen — wygładza i uelastycznia skórę,
– Gliceryna — poprawia elastyczność skóry oraz niweluje zmarszczki,
– Cetearyl Alcohol — działa bakteriobójczo,
– Kwasy BHA — mają działanie złuszczające,
– Kofeina — ma działanie pobudzające mikrokrążenie.

Oczywiście lista substancji, które powinny być zawarte w dobrej jakości kosmetykach, jest znacznie dłuższa, lecz te powyższe stanowić powinny żelazny skład, który powinien być obecny każdym tego typu środku.

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Rzecz jasna same kosmetyki to nie wszystko i nawet ich najlepszy skład nie zrobi wszystkiego za nas. Kluczowe bowiem jest to, jak konkretnie wygląda nasza codzienna pielęgnacja twarzy. Jak więc ten proces powinien wyglądać, a także jakie powinny być jego poszczególne kroki?
Podstawowym działaniem, które trzeba wykonać, gdy chce się odpowiednio zadbać o skórę, to jej dokładne oczyszczenie. Kluczowe jest bowiem to, aby usunąć z niej wszystkie nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia w postaci kurzu, brudu, czy też resztek makijażu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pominięcie tego kroku lub też wykonanie go w sposób jedynie pobieżny, skutkować będzie powstawaniem na skórze stanów zapalnych. Zobacz więcej: https://artdermaclinic.pl/czy-warto-stosowac-kolagen-na-zmarszczki/

Jak więc wykonać takie oczyszczenie skóry? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że oczyszczenie powinno być realizowane rano i wieczorem. O poranku poleca się skorzystanie z delikatniejszych produktów, takich jak żele lub emulsje. Z kolei wieczorem oczyszczenie powinno być już bardziej skrupulatne. Przede wszystkim trzeba usunąć cały makijaż i pozostałe kosmetyki. Następnie należy zastosować silniejszy kosmetyk, aby dogłębnie oczyścić skórę.

Gdy ma się już idealnie oczyszczoną skórę, można przejść do kolejnego kroku, czyli przywrócenia jej odpowiedniego pH, czyli w granicach 4,5-6. Jak to zrobić? Oczywiście przy pomocy specjalnego toniku. Jest to bardzo ważne, ponieważ niepoprawne pH skóry to stwarzanie idealnych warunków do namnażania się dla różnych mikroorganizmów np. tych odpowiedzialnych za pojawienie się na skórze trądziku.

Pielęgnacja twarzy

Następnym krokiem podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest sięgnięcie po środek zawierający stężone substancje aktywne w celu regeneracji skóry, czyli po specjalne serum odżywcze. W tym wypadku warto postawić przede wszystkim na te produkty, które w swoim składzie zawierają podwyższoną ilość witaminy C. Szczególnie poleca się użycie niewielkiej warstwy takiego serum również rano, ponieważ zabezpiecza on skórę przed działaniem światła słonecznego.

Po tym, jak serum wchłonie się już w skórę, powinno się zastosować następnie specjalny krem do twarzy. W tym jednak wypadku powinno się skorzystać z dwóch. Tego na rano, czyli lekkiego i jedynie nawilżającego oraz tego na noc, który powinien mieć działanie odżywcze i regenerujące. Krem jest niezwykle ważny, ponieważ zawiera on substancje pozwalające odpowiednio odżywić skórę, tak aby zawsze była ona w odpowiedniej kondycji.

Na koniec podczas pielęgnacji skóry twarzy pozostaje jeszcze zastosowanie kremu z filtrem. Wiele osób nie docenia tego, jak ogromne szkody na skórze wyrządza każdego dnia światło słoneczne. Stosowanie odpowiedniego kremu powoduje, że skóra znacznie wolniej się starzeje, nie traci tak szybko swojej elastyczności, a także nie pojawiają się na niej nieestetyczne przebarwienia i zmarszczki. Co bardzo ważne, takiego rodzaju kremy powinno się stosować przez cały rok. Nawet w czasie jesieni, gdy wydaje nam się, że silne słońce nie operuje tak mocno na niebie.