Usunięcie zęba nie jest już tak często prowadzoną procedurą jak przed laty. Są jednak sytuacje, gdy jest to konieczne. Kiedy najczęściej usuwa się zęby? Na czym polega taki zabieg? Jak postępować po jego wykonaniu?
Kiedy najczęściej usuwa się zęby?
Pacjentom, którzy chcą znaleźć dobrego specjalistę jak stomatolog Kraków prezentuje wiele ofert w publicznych i prywatnych placówkach. Kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu polegającego na ekstrakcji zęba?
1. Poważne uszkodzenie zęba
Najczęściej usuwanie zębów prowadzone jest wtedy, gdy dochodzi do ich poważnego uszkodzenia. Problemem może być w tym przypadku zarówno głęboka próchnica, jak i uszkodzenie mechaniczne zęba, na przykład jego wybicie czy złamanie.
Zabieg ekstrakcji jest przeprowadzany wtedy, gdy zęba nie można odbudować lub wyleczyć, dlatego jest on traktowany jako ostateczność.
2. Zakażenie zęba lub kości
Kolejnym wskazaniem do wykonania ekstrakcji jest zakażenie zęba albo kości. Może być to efekt postępującej próchnicy, ale również nieprawidłowego ułożenia zęba, który naciska na okoliczne tkanki i okoliczne zęby.
Infekcje można próbować leczyć, ale nie zawsze podejmowane działania są skuteczne. Wtedy jedynym rozwiązaniem staje się zabieg ekstrakcji.
3. Wskazania ortodontyczne
Ekstrakcja może być też konieczna wtedy, gdy pojawiają się wskazania ortodontyczne. U niektórych osób wyrywa się zęby po to, aby można było przeprowadzić leczenie z użyciem aparatu ortodontycznego.
Najczęściej jest to konieczne wtedy, gdy ilość miejsca w jamie ustnej jest zbyt mała, by przesunąć zęby w odpowiednie miejsca. Zazwyczaj wyrywa się wtedy „czwórki”.
4. Problemy z „ósemkami” – zębami mądrości
Zęby mądrości, czyli ostatnie zęby trzonowe, potocznie określane jako „ósemki”, także mogą wymagać ekstrakcji. Teraz odchodzi się już od profilaktycznego usuwania tych zębów, jednak nadal ich wyrwanie będzie konieczne wtedy, gdy rosną one nieprawidłowo, na przykład napierają na „siódemki”.
Gdy poszukiwany jest dobry stomatolog Kraków jest miastem, gdzie działa wiele gabinetów, w których można wyrwać „ósemki”, również chirurgicznie.
Jak przebiega zabieg usuwania zębów?
Zabieg usuwania zębów może być wykonany standardowo – z użyciem specjalnych kleszczy, ale również chirurgicznie, gdy konieczne jest rozcięcie dziąsła ze względu na skomplikowane położenie zęba.
Czasami stomatolog musi również odpowiednio spiłować ząb albo podzielić go na części, gdy usunięcie go w całości nie jest możliwe.
Ekstrakcja przeprowadzana jest w znieczuleniu, dlatego pacjent nie odczuwa wtedy żadnych dolegliwości bólowych.
Usuwanie zębów – postępowanie po zabiegu
Po zabiegu ekstrakcji należy postępować według zaleceń stomatologa. Przez kilka godzin po zabiegu nie zaleca się jedzenia i picia, a także mycia zębów, palenia papierosów. Potem można pić z użyciem słomki i jeść półpłynne, niezbyt gorące posiłki. Podczas mycia należy unikać zębodołu, by nie naruszyć formującej się w nim tkanki.
Aby złagodzić ból, należy stosować środki przeciwbólowe. W przypadku przedłużającego się albo dużego bólu należy skontaktować się z dentystą.
Sprawdzony stomatolog Kraków – z ofertami gabinetów oferujących ekstrakcję można zapoznać się bliżej online.