Nie ma osoby, która nie chciałaby mieć pięknych i zdrowych włosów. Jest to cel, który można zrealizować, trzeba tylko wiedzieć jak. Świadoma pielęgnacja włosów wymaga wielu starań i czynności, które pozornie na stan włosów nie powinny mieć żadnego wpływu. Jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja włosów? Czy pielęgnacja włosów prostych i pielęgnacja włosów kręconych może wyglądać identycznie? Odpowiedź w tym artykule.
Świadoma pielęgnacja włosów. Od czego zacząć?
Na początku warto przede wszystkim przyjrzeć się włosom i określić czego tak naprawdę oczekujemy. Jaki efekt pielęgnacją chcielibyśmy osiągnąć? Bardzo ważne jest konkretne określenie stanu włosów, jednak także stanu skóry głowy. Nierzadko bowiem tam tkwi problem złego stanu włosów. Jeśli skóra jest szorstka, zmieniona chorobowo, może to wpływać negatywnie i na stan włosów.
Pielęgnacja włosów to szereg bardzo różnych czynności. Warto się zastanowić jak w naszym przypadku wyglądają. Między innymi istotne są odpowiedzi na pytania:
– jak często myjemy włosy?
– w jakiej temperaturze?
– w jaki sposób je wycieramy?
– rozczesujemy, gdy są jeszcze mokre czy na sucho?
– po myciu używamy odżywki do włosów i skóry głowy?
– suszymy włosy suszarką?
– czy i jak często przycinamy końcówki włosów?
– jak często włosy farbujemy?
Bardzo wielki wpływ na stan włosów mają też rzeczy, pozornie z włosami mało związane. Przykładem tu jest fakt noszenia lub nie noszenia czapki w zimie czy też spania ze związanymi lub rozpuszczonymi włosami.
Odpowiedź na te i podobne pytania jest bardzo ważna. Dzięki niej bardzo łatwo samodzielnie dojść do wniosku, jakie błędy przy pielęgnacji włosów popełniamy. Kiedy włosy są zbyt suche, powodem może być zbyt częste używanie suszarki do włosów, ale i nieodpowiednich szamponów czy odżywek. Jeśli pojawia się na nich łupież, powodem także mogą być nieodpowiednie szampony i odżywki do włosów. Jeśli zaś ich stan jest ogólnie bardzo zły, może to wynikać ze zbyt częstego farbowania farbami, które je ogólnie niszczą.
Pielęgnacja włosów – dieta
Zły stan włosów może wynikać ze złej diety. Nie każdy jednak ma świadomość, że zły stan zarówno skóry jak i włosów może wynikać z nieodpowiedniego odżywiania się. Aby poprawić stan włosów, warto zrezygnować ze śmieciowego jedzenia i używek takich jak alkohol, papierosy i kawa lub przynajmniej znacznie je ograniczyć. Warto też pić dużo wody, by nawodnić komórki organizmu. To także pozytywnie wpłynie na wygląd włosów. Do diety trzeba zaś wprowadzić produkty, które dostarcza organizmowi potrzebne witaminy i mikroelementy. Warto też jeść pestki, siemię lniane, orzechy, produkty białkowe. Zmiana diety na zdrowszą bardzo poprawi stan i wygląd włosów. Odpowiednia dieta może przyczynić się do tego, że włosy staną się zdrowsze i błyszczące.
Warto jednak pamiętać o jednym. Chcąc poprawić stan włosów, trzeba działać całościowo. Zły stan włosów nie poprawi się dzięki diecie, jeśli do włosów będziemy używać nieodpowiednich kosmetyków czy też – na przykład – przesuszać je podczas suszenia. Podobnie jednak jest w odwrotnym przypadku. Nawet najlepsze kosmetyki do włosów i profesjonalne ich traktowanie, mogą nie pomóc, jeśli włosy właściwie nie będą odżywiane z wewnątrz. Nie bez racji mówi się, że stan zdrowia i nawyki żywieniowe człowieka można stwierdzić po stanie skóry i włosów.
Kosmetyki do włosów. Jakie wybrać?
W każdym sklepie z kosmetykami można znaleźć ogromną ilość kosmetyków do włosów. Wybór tych, które poprawią stan naszych włosów, jest bardzo trudny. Oczywiście zawsze można postawić na kosmetyki, które choć w jakimś stopniu poprawią wygląd i stan włosów, rozsądniej jednak jest zdecydować się na profesjonalne kosmetyki, dobrane do stanu włosów i ich cech. Posiadając włosy kręcone, warto oczywiście wybierać kosmetyki, które są dla takich przeznaczone. Posiadając włosy suche, przetłuszczające się, wypadające, łamliwe, zawsze trzeba wybierać kosmetyki, dzięki którym poprawa stanu włosów będzie możliwa. Przed zakupami warto więc poczytać nieco na temat pielęgnacji włosów, kosmetyków dostępnych w sprzedaży. Dobrze też się dowiedzieć, na co w składzie kosmetyków zwracać uwagę. Jakie składniki powinny być w szamponie czy odżywce do włosów, jakie zaś są niewskazane.
Kuracje dla włosów i nietypowe zabiegi
Warto także rozważyć kuracje dla włosów i nietypowe zabiegi. Przykładem tu są takie zabiegi jak olejowanie włosów czy też różnego rodzaju wcierki. Wiele takich zabiegów nie wymaga stosowania kosmetyków. Bardzo dobre efekty można uzyskać, stosując całkowicie naturalne produkty Przykładem jest tu choćby maseczka z jajka. Nałożona na włosy na 30 minut, po czym spłukana spowoduje, że włosy staną się lepiej odżywione i ładniejsze. Jeśli do jajka dodamy drożdży, maseczka pozytywnie wpłynie na porost włosów. Ze składników, które mamy w lodówce, można przygotować różne maseczki do włosów, które doskonale na nie wpłyną. Niektóre maseczki też spowodują przywrócenie dawnego blasku i barwy włosów.
Pielęgnacja włosów – zabiegi pielęgnacyjne
Nie bez znaczenia są zabiegi pielęgnacyjne, które powinny być w miarę często wykonywane. Przykładem jest tu choćby podcinanie końcówek włosów, w szczególności końcówek rozdwojonych. Niekiedy warto podciąć włosy nawet o kilka centymetrów. Ta część, która pozostanie, będzie wyglądała o wiele zdrowiej. Dzieje się tak też z innego powodu. Dłuższe włosy potrzebują więcej składników odżywczych. Jeśli organizm ich nie dostarcza, wyglądają źle. Krótsze są lepiej odżywiane, a więc i ich wygląd jest lepszy.
Drugim zabiegiem, który warto od czasu do czasu wykonać, jest peeling skóry głowy. Tak jak na całej skórze i na skórze głowy znajdują się martwe komórki naskórka. Z uwagi na włosy, trudniej odpadają. Dlatego właśnie warto wykonywać peeling skóry głowy. Dzięki niemu martwe komórki naskórka zostaną usunięte, sama skóra zaś będzie łatwiej przyjmować składniki odżywcze, które będą jej dostarczane podczas stosowania kosmetyków. Skóra oczyszczona jest też lepiej ukrwiona, wraz z krwią zaś przecież są dostarczane mieszkom włosowym potrzebne składniki.
Mniej znanym zabiegiem, a także wartym polecenia, jest oczyszczanie włosów. Warto wiedzieć, że na włosach gromadzi się nie tylko kurz i brud ale także silikon z kosmetyków i wiele innych substancji. Teoretycznie wszystko to powinno się zmyć przy myciu włosów, jednak nie jest tak w rzeczywistości. Wiele zależy od dokładności mycia, ale też i od tego, jakich kosmetyków używamy. Wiele z nich to kosmetyki na tyle kiepskie, że nie radzą sobie z usuwaniem z włosów wszystkiego co powinny usunąć. Dobrze jest więc sięgnąć po szampon, który silnie oczyszcza włosy. Wskazane jest jednak bardzo ostrożne używanie go w przypadku włosów zniszczonych i przesuszonych. W żadnym przypadku nie należy używać go codziennie. W przypadku włosów, które są zniszczone i chcemy je odbudować, szampon oczyszczający powinien być używany raz na dziesięć dni, nie częściej. Zobacz także: https://artdermaclinic.pl/jak-sprawic-by-wlosy-szybko-rosly-czyli-masaz-skory-glowy/
Warto tez wiedzieć, że szampon silnie oczyszczający nie jest kosmetykiem który należy nanieść na włosy, umyć je, wszystko zaś szybko spłukać. Najlepsze efekty takiego szamponu są wtedy, gdy na na włosach pozostawi się go na kilka minut, dopiero potem spłucze. Obowiązkowo po takim oczyszczaniu należy zabezpieczyć włosy dobrą odżywką
Mycie i odżywianie włosów to podstawa
Na stan włosów ma wpływ wiele czynników. Używanie właściwych kosmetyków, regularne wizyty u fryzjera, zabiegi pielęgnacyjne ukierunkowane na stan włosów i skóry głowy czy też dieta. Najważniejsze dla włosów jest jednak ich odpowiednie mycie. To właśnie przy myciu i nieodpowiednim wycieraniu włosów, można je najbardziej zniszczyć. Zawsze między innymi trzeba pamiętać, by myć włosy w letniej, nie zaś gorącej wodzie. Są one bowiem bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Mycie w zbyt gorącej wodzie, bez wątpienia przyczyni się do pogorszenia ich stanu.
Włosy mokre są podatne na uszkodzenie, dlatego podczas mycia trzeba postępować z nimi bardzo delikatnie. Wskazane jest delikatne mycie. Nie każdy też wie, że najlepsze dla włosów jest dwukrotne mycie. Podczas pierwszego można bowiem nie usunąć wszystkich zabrudzeń.
Świadoma pielęgnacja włosów
Nie mniej ważne od prawidłowego mycia włosów, jest też ich odpowiednie wycieranie. Gwałtowne pocieranie ich ręcznikiem, z pewnością przyczyni się do pogorszenia ich stanu. Wskazane zatem jest ich wycieranie, poprzez delikatnie dotykanie ręcznikiem. Podczas takiego zbyt gwałtownego wycierania mogą się tez łamać. Co więcej, rozczesywanie mocno wytartych włosów jest oczywiście bardzo trudne. Jeśli chodzi o suszarkę, warto używać jej jak najmniej. Jeśli już, to wskazane jest jej trzymanie od włosów w pewnym oddaleniu i suszenie nie gorącym, ale średnio ciepłym powietrzem. Nigdy wiec nie należy nastawiać suszarki na maksymalne wartości temperatury.
Po każdym umyciu włosów, warto oczywiście nałożyć na nie odpowiednio dobraną odżywkę. Samo mycie zaś powinno być regularne, jednak niekoniecznie codzienne. Wiele zależy od szybkości przetłuszczania się włosów. Dobrym pomysłem jest też stosowanie zamiennie – przynajmniej od czasu do czasu – suchego szamponu. Przy jego pomocy tez bowiem można usunąć tłuszcz i zabrudzenia z włosów, nie pogarszając ich stanu, tak jak to może się zdarzyć w przypadku mycia.