Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najbardziej popularnych zabiegów ostatnich lat. I choć nie należy on do najtańszych, to zwolenniczek powiększania i modelowania ust tym sposobem nie brakuje. Wiele pacjentek – a także pacjentów – przychodzi do gabinetów z problemami związanymi z ustami – mogą być one w ich odczuciu zbyt cienkie, nieładnie ukształtowane, suche, spękane czy też zwyczajnie nieestetyczne. W takich przypadkach kwas hialuronowy daje naprawdę spektakularne efekty, które potrafią utrzymywać się nawet do dwunastu miesięcy!
Powiększanie ust – czym jest kwas hialuronowy?
Jest to polisacharyd naturalnego pochodzenia, który występuje w ludzkim organizmie – w skórze w największej ilości. Kiedy organizm się starzeje, jego ilość znacząco się zmniejsza. Dzięki medycynie estetycznej te braki można szybko i łatwo uzupełnić. Kwas hialuronowy podaje się głównie w obszarze twarzy, a najczęściej – właśnie w okolicach ust. Kwas hialuronowy odpowiada również za odpowiednie nawilżenie skóry, bowiem jest odpowiedzialny za wiązanie wody.
Jeśli chodzi o rodzaje kwasu hialuronowego, to w medycynie estetycznej rozróżnia się dwa. Kwas nieusieciowany stosuje się w celu natychmiastowej poprawy kondycji ust. Jeśli się ona przesuszone czy zwiotczałe, to właśnie ten specyfik da efekt widoczny od razu. Utrzymuje się w skórze od kilku dni do nawet miesiąca.
Z kolei kwas hialuronowy usieciowany traktowany jest jako wypełniacz – efekty jego działania są o wiele dłuższe. Im bardziej usieciowany kwas, tym dłużej utrzymuje się w tkankach. Stąd też efekty zabiegu modelowania lub powiększania ust utrzymują się od pół roku do nawet 18 miesięcy!
Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej używany jest nadzwyczaj często. Zazwyczaj używa się go w okolicach nosa, policzków czy właśnie ust. I chociaż modelowanie i powiększanie ust ostatnimi czasy nie cieszy się najlepszą sławą, chętnych do wykonania tego zabiegu nie brakuje. I słusznie – jeśli zostanie on przeprowadzony z umiarem, efekty są nadzwyczaj naturalne i efektowne.
Co ważne, z racji tego, że kwas hialuronowy jest substancją zupełnie naturalną, bardzo rzadko wywołuje on reakcje alergiczne i inne niepożądane efekty. Oczywiście, zaczerwienienie i pewien obrzęk po zabiegu są zupełnie normalne i ustępują po kilku dniach. Zobacz także: https://artdermaclinic.pl/botoks-czy-kwas-hialuronowy-na-co-sie-zdecydowac/
Kwas hialuronowy usta – dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Zabieg powiększania i modelowania czerwieni wargowej przeznaczony jest dla tych wszystkich osób, które mają zastrzeżenia co do kształtu lub objętości swoich warg. Wskazaniem do zabiegu jest znaczna asymetria ust lub też zbyt wąskie wargi. Co ważne, na zabieg bardzo często decydują się także te osoby, które chcą coś zmienić w swoim wyglądzie i wydaje im się, że pełniejsze wargi są tym, czego potrzebują.
Dodatkowo, na zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym mogą także udać się ludzie, których kondycja ust pozostawia wiele do życzenia. Przesuszone, spierzchnięte wargi ze zwiotczałą skórą kwas hialuronowy dosłownie może uratować. Już jego niewielka ilość wystarczy, by znacznie poprawić ich kondycję i zmienić wygląd.
Powiększanie ust jak odbywa się zabieg?
Zabieg musi być poprzedzony kwalifikacją pacjenta oraz konsultacją medyczną. To w jej trakcie należy zidentyfikować problem, z jakim przychodzi pacjent oraz wskazać sposób jego rozwiązania.
Zanim zacznie się zabieg, na usta nakłada się preparat znieczulający. Najczęściej jest to krem, który ma za zadanie zapewnić pacjentowi jak najlepszy komfort. Kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarz zaczyna wstrzykiwać kwas hialuronowy w odpowiednie miejsca – czyli czerwień wargową bądź jej okolice. Kiedy ilość kwasu jest zadowalająca, należy miejsca wstrzyknięcia dokładnie rozmasować, by zapewnić ustom pożądany kształt. Trzeba pamiętać, że kwas zazwyczaj podawany jest w naprawdę niewielkich ilościach. Jest to ustalane z pacjentem jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu.
Jeśli chodzi o czas zabiegu, to zazwyczaj zamyka się on zaledwie w godzinie. Osoby, które oczekują efektów od razu, mogą być nieco zawiedzione. Nie są one bowiem widoczne bezpośrednio po zabiegu. Usta mogą być jeszcze przez kilka dni dość mocno opuchnięte. W przeciągu tego czasu opuchlizna będzie ustępować, a efekt końcowy stanie się widoczny.
Modelowanie i powiększanie ust to zabieg inwazyjny, dlatego warto wiedzieć, jak postępować wkrótce po nim. Aby zmniejszyć dokuczliwy obrzęk, można stosować zimne okłady. W ciągu doby po zabiegu nie wolno uprawiać sportu, latać samolotem, spożywać alkoholu czy też palić papierosów. To bardzo ważne, bowiem może mieć wpływ na końcowy wygląd.
Po około dwóch tygodniach można udać się na wizytę kontrolną. To końcowe podsumowanie efektów zabiegu. Jeśli są one wciąż mało widoczne lub niezadowalające, można przystąpić do podania dawki uzupełniającej.
Przeciwwskazania do zabiegu
Wszelkiego rodzaju infekcje, opryszczka, przeziębienie czy zakażenie dróg moczowych są bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu. Należy poczekać, aż stan zdrowia stanie się zadowalający i wtedy udać się do gabinetu na podanie kwasu. Nie wolno poddawać się zabiegowi w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Bezpiecznie jest poczekać do zakończenia procesu laktacji. Z podaniem kwasu hialuronowego warto także wstrzymać się podczas leczenia chorób nowotworowych oraz leczenia stomatologicznego.
Pacjenci koniecznie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że zatajanie jakichkolwiek informacji podczas kwalifikacji do zabiegu jest niedopuszczalne. Konsekwencje mogą być naprawdę przykre i bolesne.
Aby zminimalizować ryzyko powikłań, warto wybrać zaufaną i sprawdzoną klinikę medycyny estetycznej. Cena nie jest głównym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas szukania właściwego miejsca. O wiele ważniejsza jest wiedza personelu, higiena pracy oraz podejście do pacjenta. Dodatkowo, przez kilka godzin po zabiegu warto dokładnie obserwować swoje ciało i jego reakcje, by w porę zauważyć wszelkie niepokojące objawy, jeżeli takowe się oczywiście pojawią.