Jak zapewnić skórze gładkość i elastyczność? Czy za pomocą domowych zabiegów można poprawić jej koloryt i zmniejszyć widoczność cellulitu? Okazuje się, że świetne rezultaty możemy osiągnąć dzięki prostej metodzie, jaką jest szczotkowanie ciała na sucho.
Szczotkowanie na sucho – na czym to polega i jakie są efekty?
Za pomocą szczotki wykonujemy delikatny masaż całego ciała. Ważne, by dobrać odpowiednią szczotkę i zapoznać się z prawidłową techniką masowania, aby w pełni odczuć korzyści płynące z tego rytuału i nie uszkodzić skóry. Jak szczotkowanie działa na naszą skórę?
Przede wszystkim, masaż stymuluje pracę układu krążenia, w szczególności naczyń włosowatych oraz pobudza krążenie limfatyczne. Niesie to za sobą szereg korzyści. Skóra jest lepiej ukrwiona, a co za tym idzie, lepiej odżywiona. Dzięki regularnej pielęgnacji szczotką staje się bardziej elastyczna i jędrna, poprawia się jej koloryt. Z czasem zauważysz również, że cellulit staje się mniej widoczny.
Wykonując szczotkowanie na sucho efekty zobaczysz już po kilku zabiegach. Taki masaż wykonywany regularnie z powodzeniem zastąpi peelingi – usuwa komórki martwego naskórka i pozostawia skórę gładszą i gotową do dalszej pielęgnacji. Pobudzona szczotką jest lepiej ukrwiona i delikatnie rozgrzana, dzięki czemu lepiej przyswaja substancje aktywne zawarte w balsamach. Masaż pomaga również minimalizować problem wrastających po depilacji włosków.
Zalety szczotkowania na sucho
Wykonując ten zabieg regularnie pozbędziesz się problemu rogowacenia okołomieszkowego. Czasem nadmierna keratynizacja naskórka powoduje, że ujścia mieszków włosowych zatykają się, a na skórze pojawiają się czerwone krostki. Dzięki szczotkowaniu pozbędziesz się nadmiaru martwych komórek naskórka i pożegnasz się na zawsze z tą dolegliwością. W przeciwieństwie do peelingów, szczotkowanie nie pozostawia na skórze żadnych substancji komedogennych, co jest dodatkową zaletą przy redukcji rogowacenia okołomieszkowego.
Masowanie skóry w odpowiedni sposób pomaga również zmniejszać obrzęki nóg, właśnie dzięki poprawie krążenia krwi i limfy. Jeśli dużo czasu w ciągu dnia spędzasz stojąc lub siedząc w jednej pozycji, wieczorem możesz czuć, że Twoje nogi są opuchnięte i ociężałe. Niestety, długotrwałe pozostawanie w tych pozycjach jest obciążeniem dla układu krążenia. Szczotkowanie wspomoże Twoje nogi w regeneracji po całym dniu wysiłku.
Zabieg jest świetnym rytuałem relaksacyjnym. Poświęcając na niego 5 – 10 minut dajesz sobie chwilę odpoczynku, kierujesz uwagę na siebie, swoje ciało i doświadczane wrażenia dotykowe. Możesz wykorzystać ten czas na praktykowanie mindfulness lub połączyć go z technikami relaksacyjnymi.
Zobacz także: https://artdermaclinic.pl/jak-sprawdzic-jaka-pora-roku-sie-jest/
Szczotkowanie na sucho – szczotka musi być odpowiednia
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z takim masażem, pamiętaj by wybrać odpowiednie narzędzie. Szukaj szczotki wykonanej z naturalnych surowców. Najlepiej by rączka była wykonana z drewna np. bukowego lub oliwnego. Jeśli na co dzień starasz się wybierać wegańskie alternatywy, wybierz włosie wykonane np. z kaktusa. Na rynku dostępne są również szczotki wykonane z włosia dzika lub konia – wybór zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Pamiętaj, że włosie pochodzące od zwierząt przeważnie będzie delikatne i miękkie.
Jaką szczotkę wybrać?
Dla uzyskania zadowalających efektów, szczotka musi być dość twarda i szorstka. Włosie powinno być gęsto osadzone i równo przycięte. Po tym bez problemu ocenisz, czy szczotka jest wysokiej jakości. Wykonywanie masażu ułatwisz sobie wybierając narzędzie z długą rączką, które umożliwi Ci masaż pleców. Najlepiej, by było odpinane, a końcówka z włosami miała taśmę ułatwiającą chwyt. Wybierz szczotkę, która podoba Ci się wizualnie – to również ma znaczenie dla relaksu, wtedy masaż będzie jeszcze przyjemniejszy.
By szczotka posłużyła Ci na długo, zadbaj o odpowiednią jej pielęgnację. Najlepiej po każdym użyciu umyj ją mydłem lub szamponem do włosów. Odstawiając szczotkę do wyschnięcia, pozostaw ją z włosiem skierowanym do dołu – dzięki temu pozostałości wody będą spływać, a drewniane elementy nie będą nasiąkać wilgocią.
Szczotkowanie ciała na sucho – jak to robić?
Szczotkowanie to metoda bardzo prosta i intuicyjna. Zdarza się jednak, że na początkowym etapie popełniamy pewne błędy i zniechęcamy się do dalszych prób. Coś, co miało być przyjemnością, drapie, a nawet boli – co poszło nie tak?
Przede wszystkim pamiętajmy, że taki masaż nie polega na tym, by poczesać trochę tu, trochę tam i po sprawie. I najważniejsze – nie można szorować zbyt mocno! Zwłaszcza na początku, skóra jest jeszcze nie przyzwyczajona do takiej stymulacji, należy więc traktować ją z wyjątkową delikatnością. Masaż nie powinien być zbyt intensywny – wykonuj ruchy omiatające, tak jakbyś chciała ostrożnie zmieść ze skóry okruszek. Ruchy wykonujemy zawsze z dołu ku górze, w kierunku serca. Jest to istotne dla naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Jak odpowiednio szczotkować ciało?
Masaż zaczynamy od stóp, następnie stopniowo przenosimy się w górę na łydki, uda i pośladki. W tych okolicach często pojawia się cellulit, jeśli masz ochotę możesz masować te części ciała troszkę dłużej niż pozostałe. Na brzuchu i w okolicach biustu wykonujemy subtelne ruchy okrężne, skóra w tych miejscach jest bardzo delikatna. Ręce masujemy zaczynając od dłoni i przesuwamy się w kierunku ramion. Jeśli chcesz wykonywać masaż również na twarzy i szyi, najlepiej sprawdzi się do tego specjalna, mniejsza szczoteczka przeznaczona właśnie do tych okolic.
Staraj się wykonywać długie, pociągłe ruchy szczotką i nie dociskaj jej zbyt mocno do ciała. Już po kilku zabiegach poczujesz, że Twoja skóra przyzwyczaja się do nowych bodźców. Możesz stopniowo zwiększać intensywność masażu. Jeśli szczotka wydaje Ci się zbyt twarda, możesz zacząć od szczotkowania na mokro. Zwilżone włosie będzie miększe, a doznania subtelniejsze. Masaż na mokro wykonuje się również pod prysznicem. Przyjemnie pachnący żel do kąpieli będzie dodatkowym elementem relaksującym.
Zbyt mocne dociskanie szczotki może zaburzać naturalne funkcjonowanie skóry – pozostawi na niej rysy i mikrouszkodzenia, które mogą pogorszyć jej wygląd i kondycję. Dlatego szczotkując ciało skup się na swoich wrażeniach i wykonuj zabieg z uważnością. Po zakończeniu masażu skóra powinna być zaczerwieniona i lekko ciepła. Nie może być uszkodzona ani posiniaczona – jeśli coś takiego zauważysz, to znaczy że masaż był zbyt intensywny.
Przeciwwskazania do szczotkowania
Prawidłowo wykonywany masaż szczotką jest bezpieczny i większość osób może z powodzeniem wykonywać go w domu nawet codziennie. Jest jednak kilka przypadków, w których należy zachować ostrożność.
Jeśli na Twojej skórze znajdują się rany, stany zapalne czy żylaki, omijaj te okolice. Dość ostre włosie może niepotrzebnie je podrażnić, a drobnoustroje ze stanów zapalnych zostaną rozprowadzone po całym ciele. Jest również kilka przeciwwskazań medycznych do stosowania tej metody.
Przed rozpoczęciem zabiegów, skonsultuj się z lekarzem w przypadku:
– występowania na skórze infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych;
– atopowego zapalenia skóry;
– znajdujących się na skórze ran i wrażliwych znamion;
– egzemy;
– łojotokowego zapalenia skóry;
– innych zmian chorobotwórczych np. łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów;
– chorób nowotworowych.
A czy szczotkowanie na sucho w ciąży jest bezpieczne?
Co do zasady, tak, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Jest to zabieg mało inwazyjny i może być bardzo pomocny w radzeniu sobie z obrzękami, które bywają w tym okresie mocno uciążliwe. Delikatnie wykonany masaż będzie przyjemny i relaksujący, obniży napięcie i odstresuje.
Szczególnie w zaawansowanej ciąży, należy unikać szczotkowania brzucha. Warto również wybrać szczotkę o delikatniejszym, miększym włosiu do pozostałych części ciała. Natomiast jeśli istnieje ryzyko poronienia i ciąża jest zagrożona, nie należy stosować szczotkowania na sucho. Najlepiej konsultować się w takiej sytuacji z lekarzem specjalistą.
Poza wymienionymi wyżej sytuacjami, szczotkowanie na sucho w ciąży wykonujemy dokładnie tak samo jak zazwyczaj. Zaczynamy od stóp i kierujemy się w górę w stronę serca, z ominięciem okolic brzucha.
Warto zobaczyć: https://artdermaclinic.pl/kiedy-mozna-pomalowac-usta-po-powiekszeniu-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-powiekszaniu-ust/
Podsumowując, szczotkowanie na sucho ma wiele korzyści. Jest łatwym zabiegiem, który z powodzeniem możemy wykonywać samodzielnie w domu lub poprosić o pomoc partnera. Nie wymaga od nas regularnych wizyt w salonie kosmetycznym, a co za tym idzie nie wiąże się z wysokimi kosztami. Jest metodą ekologiczną – nie potrzebujemy żadnych dodatkowych kosmetyków, możemy śmiało zrezygnować z peelingu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że niektóre peelingi wciąż zawierają drobinki mikroplastiku uciążliwe w procesie oczyszczania wody.
Masaż szczotką to bardzo przyjemny sposób, by przeznaczyć kilka minut w ciągu dnia tylko dla siebie. Ta chwila relaksu przyniesie nam długotrwałe efekty, w postaci znacznej poprawy kondycji skóry – stanie się jędrna, gładka i elastyczna. Warto więc spróbować i przekonać się, czy szczotkowanie to metoda, która nam odpowiada. Rezultaty mogą być zachwycające.